Zkoušky přinašečů
Přestože u nás v podstatě nejsou předpoklady pro klasickou práci přinašečů, musí i přinašeči skládat zkoušky, aby byli chovní. Existují tři typy zkoušek retrívrů.
Podzimní zkoušky přinašečů
Podzimní zkoušky retrívrů jsou podobné, ale méně náročné než podzimní zkoušky ohařů. Retrívři se totiž nezkoušejí při hromadném honu. Posuzuje se u nich především nos, poslušnost, vrozená chuť k práci, chování po výstřelu a vodění na řemeni.
Pokud jde o práci se zvěří, pak se zkouší slídění, sledování stopy živé zvěře a stopy vlastního vůdce. Nejnáročnější disciplíny jsou dohledávka a přinášení pernaté zvěře, přinášení srstnaté zvěře v poli a přinášení kachen z hluboké vody. Jako u všech zkoušek existují tři známky, lišící se počtem získaných bodů. Při podzimních zkouškách může retrívr získat nejvýše 272 bodů, na první třídu musí získat nejméně 220, na druhou 165 a na třetí 110 bodů. Pes, který nezískal 110 bodů neuspěl.
Lesní zkoušky přinašečů
Skládají se z podobných disciplín, navíc je pouze následování, práce na pobarvené stopě staré 1-4 hodiny, nahánění a odložení. Prokáže-li retrívr hlasitost na stopě nebo na viděnou, zaznamenává se to do tabulky a do průkazu původu, oznamovači a hlásiči dostávají po úspěšném vypracování stopy body navíc, maximálně 5. Také pracuje-li pes volně, bez řemene, dostává navíc body pro vypracování stopy. Při lesních zkouškách může retrívr získat maximálně 241 bodů, pro první cenu nejméně 198, pro druhou 149 a pro třetí 99 bodů.
Všestranné zkoušky přinašečů
Nejnáročnější jsou všestranné zkoušky retrívrů, které zahrnují všechny základní položky zkoušek podzimních i lesních včetně slídění, dohledání a přinášení a navíc při práci ve vodě. I v tomto případě se připočítávají body za hlasitost na stopě, oznamování a hlášení a za práci bez řemene. Zvýšenou náročnost ukazuje i počet bodů. Při všestranných zkouškách může retrívr získat až 365 bodů, na jedničku musí získat 288, na dvojku 216 a na třetí stupeň minimálně 144 bodů.
Encyklopedie myslivosti
- Jaroslav Červený a kolektiv